5 destinací, které inspirovaly slavné spisovatele

Azurové moře, palmové listy chvějící se v jemném vánku, opuštěné pláže, temné jeskyně a staleté památky… Není divu, že podobné scenérie po staletí neobdivovali jen námořníci, ale i slavní spisovatelé. Vybrali jsme pro vás několik míst, která svou krásou inspirovala autory slavných románů. A pozor – všechna jsou přímo ideální pro dovolenou na lodi!

Mallorka a Claudius

Britský básník a spisovatel Robert Graves napsal na 140 děl, ale nejvíc ho proslavil román Já, Claudius. Graves byl během první světové války těžce raněn v bitvě na řece Sommě, a aby unikl traumatickým vzpomínkám, odstěhoval se v roce 1929 do vesničky Deià na Mallorce. A právě tady napsal svůj nejslavnější román. V roce 1936 musel ostrov kvůli španělské občanské válce opustit, ale po druhé světové válce se sem zase vrátil a žil tu až do své smrti. Není divu, že si tento ostrov zamiloval – přečtěte si náš článek Mallorka: Ráj vzdálený jen pár hodin letu, a nejspíš si ho zamilujete také!

Destinace spisovatelé Mallorka

Nádherná pláž v Cala Ratjada (což v překladu znamená Zátoka rejnoků) na severovýchodním cípu Mallorky

Homér a jeho Ithaka

Těžko říct, co by se na tomto řeckém ostrově muselo stát, aby to přebilo automatické spojení, které naskočí v mysli většiny lidí po vyslovení slova Ithaka – Homérova Odysseia! Právě na tomto ostrově kraloval Odysseus, jehož dramatický návrat z Trojské války popisuje starověký epos Odysseia, který je i s Iliadou připisován Homérovi. Ostatně, literatura proslavila i sousední Kefalonii – tentokrát šlo o román (a úspěšný film) Mandolína kapitána Corelliho od Louise de Bernièrese.

Destinace spisovatelé Ithaka

Pláž Gidaki, zřejmě nejkrásnější pláž na řecké Ithace

Do Řecka na lodi?

Pronajměte si Galatheu 65!

Katamarán Galathea 65 je mimořádně prostorná loď, která nabízí ubytování až pro 10 lidí v pěti luxusních kajutách. Poznejte v něm Řecko pořádně zblízka!Chci vědět víc

 

Hemingwayova Havana

Také Ernest Hemingway si z první světové války odnesl nejedno trauma, však také patří mezi autory takzvané Ztracené generace, jejichž tvorba je silně ovlivněna právě válečnými zkušenostmi. Posledních dvacet let svého života strávil Hemingway ve svém domě u Havany, kde psal (mimo jiné slavnou novelu Stařec a moře), rybařil na lodi pojmenované Pilar, ale rovněž náruživě pil (hlavně šampaňské a své vyhlášené koktejly), a nakonec také zemřel. Po Hemingwayových stopách míří i dnes na Kubu tisíce turistů. Lákají je sem překrásné pláže, koloniální architektura, příroda i vyhlášené bary.

Destinace spisovatelé Kuba

Náš tip? Pronajměte si loď a vyrazte z Cienfuegos na Cayo Largo a další přilehlé ostrovy!

Zkuste náš kabinový charter

Týdenní plavba kolem Kuby

Pronajměte si kabinu v některém z luxusních katamaránů, a vydejte se s námi na Kubu. A cena? Stejná jako za dovolenou v hotelu!Chci vědět víc

 

Norman, Ostrov pokladů?

Spisovatel Robert Louis Stevenson byl také nadšeným cestovatelem – byť většinou cestoval hlavně za lepším podnebím, které by trochu vzpružilo jeho podlomené zdraví. Jeho nejslavnějším dílem je klasický pirátský příběh Ostrov pokladů. Dodnes se spekuluje, který z karibských ostrůvků Stevensona při psaní inspiroval – a podle mnohých to byl jeden z menších Britských Panenských ostrovů, Norman Island! Tomu se ostatně nelze divit, protože Britské Panenské ostrovy patří k tomu nejkrásnějšímu, co můžete v Karibiku vidět. A jde také o jednu z vůbec nejoblíbenějších destinací pro dovolenou na lodi! Více se dočtete v článku Britské Panenské ostrovy: Proč si tu jachtaři plní své sny?

Destinace spisovatelé Britské Panenské ostrovy

Právě kvůli podobným sceneriím patří Britské Panenské ostrovy k nejoblíbenějším destinacím pro plavby na lodi

Francouzská riviéra (bez Gatsbyho)

Děj Velkého Gatsbyho se sice odehrává na newyorském Long Islandu, ale Francis Scott Fitzgerald svůj nejslavnější román napsal na francouzské Riviéře. Přestěhoval se tam v roce 1924 s manželkou Zeldou a dcerkou Scottie. Doufal, že tu bude mít po úspěchu své prvotiny Na prahu ráje dostatek klidu na psaní. A to se mu splnilo, protože tu kromě Velkého Gatsbyho vznikl i román Něžná je noc. Ostatně Fitzgerald nebyl sám, komu tahle okouzlující část Francie učarovala – na Côte d’Azur žili a tvořili i H. G. Wells, D. H. Lawrence nebo Vladimir Nabokov. A kromě jiných krás tu můžete každé léto obdivovat i ty nejpřepychovější jachty, kterými se do zdejších letovisek sjíždějí milionáři z celého světa.

Destinace spisovatelé francouzská riviéra

Francouzská riviéra patří ke nejkrásnějším pobřežním částem Evropy

Foto: Shutterstock