Chystáte se na dovolenou? Cestujte pouze s příručním zavazadlem!

Pokud přemýšlíte, co si s sebou sbalit na dovolenou, máme pro vás několik tipů a rad. A ta první zní - nechte ležet velký kufr doma a cestujte pouze s příručním zavazadlem!

Má to hned několik výhod:

– Ušetříte peníze za letenku. Ve většině případů nemáte odbavené zavazadlo v ceně a musíte za ně připlácet. 
– Na letiště můžete dorazit daleko později, stačí vám maximálně 1, hodinová rezerva a po přistání máte kufr u sebe a nemusíte na něj čekat.
– Nemusíte se tahat s velkým těžkým zavazadlem – stačí Vám malý příruční kufr na kolečkách nebo batoh na záda.
– Nebudete tak dlouho přemýšlet, co si vzít na sebe.

Co by vám nemělo chybět:

Doklady – letenky, pasy, potvrzení od hotelů, pojištění, kreditní karty apod.
Elektronika – nabíječky od mobilních telefonů, popř. notebooků, tabletů.
Léky – stačí vám základní léky – paralen, ibalgin, endiaron a pro jistotu si přibalte náplasti.
Hygiena – nezapomeňte, že v příručním zavazadle můžete mít max. 100ml balení. Šampony a sprchové gely jsou k dispozici ve většině hotelů. Kupte si v drogerii pouze cestovní balení vašich oblíbených produktů, bez kterých se neobejdete. A ženy se tentokrát obejdou pouze s řasenkou a makeupem.
Oblečení – Pro letní dovolenou vám bude stačit pár kousků – 2× plavky, 4× tričko, 2× šortky, 1× šaty, spodní prádlo, žabky. 
Praktické nezbytnosti – Nezapomeňte na sluneční brýle, opalovací krém, krém po opalování a přihodit také můžete desinfekční gel.
Pozor! – V příručním zavazadle nesmíte mít ostré předměty, tekutiny větší jak 100ml a součet tekutin nesmí přesáhnout 1 l. Všechny tekutiny musí být v uzavíratelném sáčku.

A naopak, co je lepší nechat doma:

– Knížky – Stáhněte si raději do mobilu nebo tabletu eknihu. Ušetříte tím spoustu místa.
– Sportovní věci – Opravdu se na dovolené přinutíte cvičit? 
– Fén na vlasy – Zabere vám půlku kufru. Většinou je k dispozici na recepci, nebo se obejdete bez něj. Až se vrátíte, můžete si za odměnu zajít ke kadeřníkovi.
– Zásoby instantního jídla a sladkostí – Jste na dovolené, a proto zapomeňte na vaření. Zajděte si do restaurace a vyzkoušejte místní speciality a nové chutě.
– Věci na pláž – Nechte doma nafukovací lehátka, šnorchly, potapěčské brýle, ploutve, plážové stany apod. Všechno si můžete koupit na místě, pokud bude potřeba.
– Ručníky a osušky – V každém hotelu máte ručníky k dispozici a ve většině vám půjčí i osušky na pláž.
– Společenské hry – povolíme vám maximálně balíček karet, ale na velké deskové hry zapomeňte.

Děláme to asi úplně všichni – zbytečně si balíme moc věcí, z nichž půlku nakonec ani nepoužijeme. Před zavřením kufru se proto tedy ještě jednou zamyslete, jestli vše co v něm máte je opravdu nutné.

Pokud se bojíte, že vám nebudou letní věci stačit a ochladí se, oblečte si na cestu něco teplejšího. Ušetříte tak místo v kufru, a navíc v letadle bývá chladněji, takže se Vám svetřík nebo mikina budou hodit.

Pokud zjistíte, že jste něco zapoměli doma, nevěšte hlavu. Všechno si přeci můžete kdekoliv koupit!