Error fare, co to vlastně je?

Chcete létat levně a vědět, kde a jak vychytat tu nejlevnější letenku? Error Fare, jak vzniká, jak se chovat při nákupu a kde hledat?

Error fare je označená chybně nahraná letenka za velmi nízkou cenu.

Jak takový error fare vlastně vzniká? Máme tu několik možností:

– Vznik u letecké společnosti: jestliže vznikne chyba u letecké společnosti, tak se tyhle špatně naceněné letenky dostanou do Globálního distribučního systému a pak i k samotným prodejcům letenek. Např.: Chyba u Alitalie, kdy nahráli do systému letenky z Budapešti do Soulu a zpět do Mnichova za 4 759 Kč. 
– Chyba vznikne při nahrávání: a pak se tato chyba dostane také k prodejcům letenek.
– Chyba vznikne u samotného prodejce: Např.Nedávná chyba edreams, který prodával letenky z Vídně do Bombaje za 4 270 Kč. Letenky byly bez problému proletěny.

Jako další je vysvětlení, jak taková chyba vůbec může vzniknout:

– Překlep. Zaměstnanec se při vyplňování překlepne v desetinné čárce, v nule a na světě je error.
– Chyba v převodu měn. Ceny za letenky musí být často převedeny do jiných měn a při tomto procesu může nastat chyba.
– Chyba systému při skladbě ceny za letenku. Letenka se skládá z několik položek (palivový příplatek, letištní poplatky a další) a občas se stává, že vypadne z této ceny palivový příplatek, což ve většině případech dělá podstatnou část ceny letenky.
– „Úmyslná chyba.“ A proč? Pomůže to marketingu, zanesení do vyhledávačů atd.
– AKCE s nějakým promokódem, který se dá snadno zneužít.

Co dělat, když na takový error fare narazíme a chceme ho zakoupit?

– V případě opravdu velké chyby, jako třeba letenka do New Yorku za 1 500, Dubaj s Emirates za 700 Kč, kupujte letenku bez rozmýšlení ihned, tato nabídka může mít životnost i pouhých 10–20 minut. Pokud se jedná o ostatní případy, na rozmýšlení nemáte také moc času. Životnost takovýchto chyb může být v řádu desítek minut až hodin, nepočítejte s tím, že tato chyba bude ještě druhý den k mání.
– Vždy takovéto letenky plaťte kartou. Na převod nebo platbu na pobočce zapomeňte (takových, co chtěli ušetřit za poplatek za platbu kartou, už bylo). Pokud zaplatíte kartou, peníze se autorizují na kartě během chvíle a letenka bude moci být vystavena krátce po platbě.
– Nikdy! nevolejte do letecké společnosti nebo prodejci. Snad byste nechtěli upozornit na chybu.
– Vyčkejte na email od letecké společnosti nebo prodejce. Po pár minutách s největší pravděpodobností dostanete e-tickety (email, kde budou uvedená čísla letenek/eticket number, itinerář a PNR kod, se kterým se budete moci přihlásit ke správě). ALE! Letecká společnost vám může zrušit letenky i po tom, co vám pošle e-tickety, nebo i potom, co už vám strhne peníze a uběhne od zakoupení 5–6 dnů. Ano, můžete se hádat, že byla uzavřená mezi vámi a nimi smlouva a že to nesmí zrušit, ale s úspěchem nepočítejte. Berte to jako sport, vyjde nebo nevyjde.
– Poté co dostanete etickety vám nezbývá nic jiného, než čekat. Můžete si rezervovat například hotel, ale jedině se stornem ZDARMA. Na otázku “Jak dlouho bych měl/a čekat?” je těžké odpovědět, ale doporučíme 7 až 14 dní.

A co dělat v případě, že vám zruší letenky? V případě, že jsou peníze v blokaci, tak se většinou blokace zruší a vaše peníze se uvolní. Pokud by se peníze strhly, letecká společnost/prodejce by vás měl kontaktovat, že peníze posílá zpět. Pokud tak neučiní, kontaktovat společnost nebo prodejce. Jestli se nedočkáte odpovědi nebo se společnost/prodejce bude vymlouvat, řešit to rázným způsobem, a to “Reklamací karetní transakce” u vaší banky.

Letenky a vše kolem jsou doslova věda. Při nákupu letenek se nenechte chytit na „hype“, který některé servery kolem levných letenek vytvářejí, a vše si důkladně zvažte. Skutečně se letenka vyplatí, pokud máte odlet z jiného města a návrat také do jiného města spolu s dopravou? Nehledě na počet přestupů, který vám může zkrátit dovolenou popřípadě prodloužit o den navíc?