Jachtařské cesty za vínem. Kde se vám bude líbit?
Korsika: Máte chuť na něco speciálního?
Narazit ve Středozemí na kvalitní víno opravdu není těžké. 🙂 Ale vína z Korsiky jsou speciální – zdejší vinaři těží z vysokého počtu slunečních dní, menšího množství srážek i blízkosti moře. Pěstují se tu hlavně odrůdy Niellucciu a Sciaccarella (červená vína), Vermentinu (bílé víno) a na severu pak Muškát. Domluvte si návštěvu například ve vinařství Domaine Saparale poblíž Sartène, Domaine de Torraccia u Porto-Vecchio nebo (máte-li rádi sladký Muškát) v Domaine Pieretti. Při vychutnávání vín se pak můžete kochat výhledy na hory, rozkvetlé louky i nedotčené písečné pláže. O historických památkách ani nemluvě. A mimochodem – na Korsice si můžete zahrát i golf! Více se o zdejších hřištích dočtete v článku Hrajete golf? Spojte svůj oblíbený sport s dovolenou na jachtě!

Korsika, to jsou jachtařské zážitky, starobylá města, skvělá vína a nádherná příroda
Italské Bolgheri: Za víny i cypřiši
Tuhle středověkou vesničku ukrytou mezi toskánskými kopci a mořem musíte navštívit i kvůli překrásnému výhledu, který vidíte na fotce – skoro pět kilometrů dlouhé cestě vedoucí ke hradu, kterou lemují cypřiše. Úplně stejné nadšení budí i zdejší červená vína, která patří do světové špičky a zdatně konkurují produkci z francouzského Bordeaux. Ostatně jejich základem jsou právě odrůdy původem z Bordeaux – Cabernet Sauvignon, Merlot, Cabernet Franc a Petit Verdot. Na zdejších 1300 hektarech vinic hospodaří zhruba čtyřicítka vinařů, z jejich produkce jsou pak nejslavnější vína Sassicaia a Ornellaie.

Vína z italského Bolgheri jsou fantastická, ale tenhle výhled si s nimi nijak nezadá!
Itálie nabízí skvělé zážitky pro každého
Ať už milujete přírodu, dobré jídlo, pití nebo noční život, Itálie vám splní všechna vaše dovolenková přání. A jachta k tomu přidá soukromí a svobodu!Chci vědět víc
Chorvatský Pelješac: Centrum červených vín
Chorvatská vína si stále důrazněji říkají o pozornost milovníků dobrého jídla a pití. Vinná réva se mimo jiné pěstuje na ostrovech Šolta, Vis, Hvar, Brač nebo Korčula, ale my vám tentokrát doporučíme poloostrov Pelješac. Právě tady totiž vznikají nejlepší chorvatská červená vína – Dingač, Postup, Plavac a dezertní Prošek. Vychutnávat si je můžete na zdejších krásných plážích (například mezi městečky Orebić a Viganj na jihu poloostrova), na kterých jsou mimochodem i skvělé podmínky pro vodní sporty (Viganj je vyhlášenou lokalitou pro windsurfing a kiting). Oblíbené jsou i výlety po ostrově, které spojují ochutnávání vín ve zdejších sklepích s degustací místní kuchyně. Na podobnou gurmánskou tour můžete vyrazit například na naší zbrusu nové lodi MY 44! Více se o ní dočtete v článku Chorvatsko luxusně? Tahle nová jachta splní vaše sny!

Není nad to vychutnávat si skvělé chorvatské víno a přitom se kochat podobnými výhledy, co říkáte?
- Jedna ze zátok
- Záliv Trstenica
- Pláž v Orebići
Španělský Priorat: Módní trpaslík
Jestli je ve světě vinařství nějaké místo zrovna „trendy“, je to oblast Priorat na jihu Katalánska. Spolu s mnohem slavnější Riojou jde o jediný španělský region, který drží ocenění nejvyšší kvality DOQ/DOCa (Denominació d´Origen Qualificada). Oproti Rioje je ale tato oblast mnohem menší a vína jsou hodně odlišná – hlavní díky zdejší půdě, která je sopečného původu a obsahuje břidlici s částečkami slídy (Španělé jí říkají llicorella). V Priorat se pěstují hlavně červená vína a převažují odrůdy Garnacha (ve Francii se jí říká Grenache) a Cariñena (francouzsky Carignan). Asi stovka vinařství tu produkuje plná, intenzivní vína s typickou mineralitou, kterou jim dodává právě llicorella. A i když jsou trochu dražší (vinice vysázené na strmých terasách mají velmi nízké výnosy), rozhodně stojí za to, abyste Priorat zařadili do programu své plavby podél španělského pobřeží!

V Priorat se vyrábějí hlavně červená vína
Francouzský Cassis: Léto ve společnosti bílého!
Jistě, francouzská vína, to jsou oblasti Bordeaux, Champagne, Burgundsko a údolí Rhôny a Loiry. Ale pokud v létě dáváte přednost spíše bílým vínům, zamiřte do provensálského městečka Cassis! Leží asi dvacet kilometrů od Marseille a bývá označováno za jedno z nejkrásnějších měst Francie – ne náhodou se tu s oblibou usazovali slavní spisovatelé i malíři. Přestože se v okolí pěstují vesměs červená vína, v Cassis už před 80 lety vsadili na vína bílá (i když tu samozřejmě vyrábí i rosé, pořád jsme v Provence!). Zdejší vinaři, kteří jako jedni z prvních získali kontrolované označení původu (appellation d’origine contrôlée, AOC), pěstují hlavně odrůdy Marsanne a Clairette. Jachtaři mají ostatně ještě jeden důvod, proč zamířit právě do Cassis – zdejší vinice jsou totiž součástí národního parku Calanques, který zahrnuje překrásné, skalisky lemované zálivy zasahující hluboko do pobřeží. Pokud bychom vám měli doporučit alespoň jediný z nich, zvítězila by překrásná zátoka En-Vau!

Zátoka En-Vau je jen jedním z mnoha zálivů kolem francouzského Cassis