Jachtařské cesty za vínem. Kde se vám bude líbit?

Milujete jachting a milujete víno. Rozumíme – jsme na tom stejně! I proto jsme pro vás připravili pár tipů na skvělé jachtařské destinace, ze kterých si odvezete i nezapomenutelné gurmánské zážitky. A nejspíš i pár lahví vína :-).

Korsika: Máte chuť na něco speciálního?

Narazit ve Středozemí na kvalitní víno opravdu není těžké. 🙂 Ale vína z Korsiky jsou speciální – zdejší vinaři těží z vysokého počtu slunečních dní, menšího množství srážek i blízkosti moře. Pěstují se tu hlavně odrůdy Niellucciu a Sciaccarella (červená vína), Vermentinu (bílé víno) a na severu pak Muškát. Domluvte si návštěvu například ve vinařství Domaine Saparale poblíž Sartène, Domaine de Torraccia u Porto-Vecchio nebo (máte-li rádi sladký Muškát) v Domaine Pieretti. Při vychutnávání vín se pak můžete kochat výhledy na hory, rozkvetlé louky i nedotčené písečné pláže. O historických památkách ani nemluvě. A mimochodem – na Korsice si můžete zahrát i golf! Více se o zdejších hřištích dočtete v článku Hrajete golf? Spojte svůj oblíbený sport s dovolenou na jachtě! 

Cesty za vínem Bonifacio Korsika

Korsika, to jsou jachtařské zážitky, starobylá města, skvělá vína a nádherná příroda

Italské Bolgheri: Za víny i cypřiši

Tuhle středověkou vesničku ukrytou mezi toskánskými kopci a mořem musíte navštívit i kvůli překrásnému výhledu, který vidíte na fotce – skoro pět kilometrů dlouhé cestě vedoucí ke hradu, kterou lemují cypřiše. Úplně stejné nadšení budí i zdejší červená vína, která patří do světové špičky a zdatně konkurují produkci z francouzského Bordeaux. Ostatně jejich základem jsou právě odrůdy původem z Bordeaux – Cabernet Sauvignon, Merlot, Cabernet Franc a Petit Verdot. Na zdejších 1300 hektarech vinic hospodaří zhruba čtyřicítka vinařů, z jejich produkce jsou pak nejslavnější vína Sassicaia a Ornellaie.

Cesty za vínem Bolgheri

Vína z italského Bolgheri jsou fantastická, ale tenhle výhled si s nimi nijak nezadá!

Toužíte poznat Evropu z paluby jachty?

Itálie nabízí skvělé zážitky pro každého

Ať už milujete přírodu, dobré jídlo, pití nebo noční život, Itálie vám splní všechna vaše dovolenková přání. A jachta k tomu přidá soukromí a svobodu!Chci vědět víc

 

Chorvatský Pelješac: Centrum červených vín

Chorvatská vína si stále důrazněji říkají o pozornost milovníků dobrého jídla a pití. Vinná réva se mimo jiné pěstuje na ostrovech Šolta, Vis, Hvar, Brač nebo Korčula, ale my vám tentokrát doporučíme poloostrov Pelješac. Právě tady totiž vznikají nejlepší chorvatská červená vína – Dingač, Postup, Plavac a dezertní Prošek. Vychutnávat si je můžete na zdejších krásných plážích (například mezi městečky Orebić a Viganj na jihu poloostrova), na kterých jsou mimochodem i skvělé podmínky pro vodní sporty (Viganj je vyhlášenou lokalitou pro windsurfing a kiting). Oblíbené jsou i výlety po ostrově, které spojují ochutnávání vín ve zdejších sklepích s degustací místní kuchyně. Na podobnou gurmánskou tour můžete vyrazit například na naší zbrusu nové lodi MY 44! Více se o ní dočtete v článku Chorvatsko luxusně? Tahle nová jachta splní vaše sny!

Cesty za vínem Pelješac

Není nad to vychutnávat si skvělé chorvatské víno a přitom se kochat podobnými výhledy, co říkáte?

 

Španělský Priorat: Módní trpaslík

Jestli je ve světě vinařství nějaké místo zrovna „trendy“, je to oblast Priorat na jihu Katalánska. Spolu s mnohem slavnější Riojou jde o jediný španělský region, který drží ocenění nejvyšší kvality DOQ/DOCa (Denominació d´Origen Qualificada). Oproti Rioje je ale tato oblast mnohem menší a vína jsou hodně odlišná – hlavní díky zdejší půdě, která je sopečného původu a obsahuje břidlici s částečkami slídy (Španělé jí říkají llicorella). V Priorat se pěstují hlavně červená vína a převažují odrůdy Garnacha (ve Francii se jí říká Grenache) a Cariñena (francouzsky Carignan). Asi stovka vinařství tu produkuje plná, intenzivní vína s typickou mineralitou, kterou jim dodává právě llicorella. A i když jsou trochu dražší (vinice vysázené na strmých terasách mají velmi nízké výnosy), rozhodně stojí za to, abyste Priorat zařadili do programu své plavby podél španělského pobřeží!

Cesty za vínem Priorat

V Priorat se vyrábějí hlavně červená vína

Francouzský Cassis: Léto ve společnosti bílého!

Jistě, francouzská vína, to jsou oblasti Bordeaux, Champagne, Burgundsko a údolí Rhôny a Loiry. Ale pokud v létě dáváte přednost spíše bílým vínům, zamiřte do provensálského městečka Cassis! Leží asi dvacet kilometrů od Marseille a bývá označováno za jedno z nejkrásnějších měst Francie – ne náhodou se tu s oblibou usazovali slavní spisovatelé i malíři. Přestože se v okolí pěstují vesměs červená vína, v Cassis už před 80 lety vsadili na vína bílá (i když tu samozřejmě vyrábí i rosé, pořád jsme v Provence!). Zdejší vinaři, kteří jako jedni z prvních získali kontrolované označení původu (appellation d’origine contrôlée, AOC), pěstují hlavně odrůdy Marsanne a Clairette. Jachtaři mají ostatně ještě jeden důvod, proč zamířit právě do Cassis – zdejší vinice jsou totiž součástí národního parku Calanques, který zahrnuje překrásné, skalisky lemované zálivy zasahující hluboko do pobřeží. Pokud bychom vám měli doporučit alespoň jediný z nich, zvítězila by překrásná zátoka En-Vau!

Cesty za vínem zátoka En-Vau

Zátoka En-Vau je jen jedním z mnoha zálivů kolem francouzského Cassis

Chcete poznat ty nejlepší vinařské lokality? Napište nám!